Anne Olmak İsteyenler İçin Herşey Burda Buyurun Hanımlar

  • 24 Ağustos 2015
  • 2.501 kez görüntülendi.
Anne Olmak İçin Doğal Yöntem
Hamile Kalmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamile kalmak için öncelikle buna kesin bir karar vermek gerekir. Bir çocuğun sorumluluğunu her yönden alabilecek kadar yeterli seviyeye gelmiş anne ve baba adaylarının hamilelik öncesi, hamilelik ve doğum sonrası süreçlerinin getireceği problemlere göğüs germeye karar vermiş olmaları gerekmektedir. Öncelikle bir çocuk sahibi olmaya karar vermiş eşler, birbirlerine bu yolda sürekli destek çıkmalıdırlar. Her iki taraf da kendilerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmek düşüncesinde olmalıdırlar.

Hamile kalmak için nelere dikkat edilmelidir deyince ilk olarak akla sadece kadının yapacakları gelmektedir. Oysa ki bebeğin oluşması için kadın kadar erkeğin de dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Nedir erkeğin dikkat etmesi gereken şeyler? Öncelikle anne adayı eşini bu süreçte sürekli desteklemelidir.

Çünkü gebelik durumu her kadın için spesifiktir yani bir kadın için her gebelik başlı başına bir olaydır. Bu ilk şartı yerine getiren erkeklerin kendi üstlerine düşen görevlerden birisi sigara içmemektir. Sigaranın sperm öldürücü etkisi artık bilimsel olarak kanıtlanmış olmasının yanı sıra halk arasında da herkes tarafından bilinmektedir. Bu olumsuz etkilere sahip olan maddeler arasında tabi ki uyuşturucu madde ve alkol de vardır. Uyuşturucu madde, alkol ve sigara kullanan erkeklerin çocuk sahibi olma olasılığı % 20’ye kadar düştüğü kanıtlanmıştır.

Erkeklerin dikkat etmesi gereken şeyler arasında yine sperm sayısını, kalitesini ve hareketliliğini olumsuz yönde etkileyen; dar pantolon giymemek, çok oturmamak, dar çamaşırlar giymemek, çok sıcak ortamlarda bulunmamak vardır.

 

Hamilelik İçin Yumurtalıkları Geliştiren Besinler Yenilmelidir İşte O Besinler ?

Muz

Hormonları düzenleyen  muz, döllenmeye yardımcı olur. B6 vitamini eksikliğinde düzensiz adet, sağlıksız yumurta ve sperm gelişimi görülebilir. Muz bu konularda destek olur.

Kuşkonmaz

Yapılan araştırmalar folik asidin ovulasyon sorunlarına iyi geldiğini göstermektedir. Hamile kalmaya çalışan kadınlara folik asit  önerilmektedir. Kuşkonmaz, folik asit açısından zengin bir sebzedir.

Midye

Araştırmalar B12 eksikliği ile anormal östrojen seviyesi arasında bağ olduğunu göstermektedir. Östrojen seviyesinin normal olmaması döllenmiş yumurtanın tutunmasını engelleyebilir.

Yumurta

Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada kısırlık sorunu yaşayan kadınların %93’ünde D vitamini seviyesinde sorun gözlemlenmiştir. D vitamini hamile kalmak isteyen kadınlar için önemlidir.

Badem

E vitamini eksikliği hem kadın hem de erkeklerde üreme hücrelerini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca E vitamin, sperm ve yumurtadaki DNA’yı koruyan antioksidanlar içerir.

C  vitamini içeren meyveler

Yapılan bir araştırmada kısırlık sorunu yaşayan erkeklere günde  2 kez 1000 mg C vitamini verilmiş ve sperm sayıları ve kalitesinde yükselme kaydedilmiştir. C vitaminin kadınlarda da hormonları dengelediği bilinmektedir.

Somon

Somondaki selenyum minerali, yumurta ve spermi serbest radikallerden koruyan antioksidanların üretiminde rol oynar. Kromozom sorunlarını önlemede de etkilidir.

Bezelye

Bezelyedeki çinko, kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu seviyesini dengeler.

HAMİLE KALMA ZAMANI (DÖNEMİ)

GEBE KALMAK İÇİN EN UYGUN ZAMAN VE GÜNLER
Kadınlarda yumurtlama sadece belli zamanlarda yani adet döneminin belli günlerinde olduğu için hamile kalma yeteneği her gün mevcut değildir. Adet (mens) kanamasının başladığı ilk gün adet döngüsünün başlangıcı kabul edilir, bir adet döngüsü bir daha ki adet kanaması başladığında son bulur.Hamile kalma zamanı için en uygun dönem adet döngüsünün orta dönemidir yani ayda bir düzenli adet gören bir kadında yaklaşık adet kanaması başladıktan 14-15 gün sonrasıdır. Adet araları bir aydan uzun olan kadınlarda eğer bir dahaki adet kanamasının başlayacağı tarih tahmin edilebiliyorsa yumurtlama tarihi adet kanaması başlamadan 14 gün öncesine denk gelecek şekilde hesaplanmalıdır.Yumurtlama gününe yakın bu günlerde kadında rahim ağzı (serviks) ve vajina salgılarında artış olur, sıvılar daha akışkan hale gelir. Kadın vücudu adeta spermin rahim içerisine doğru daha rahat ilerleyebilmesi için hazırlanır.

HAMİLE (GEBE) KALMAK İÇİN UYGUN DÖNEM: 
En uygun gün yumurtlama zamanına yakın günlerdir: Aşağıdaki otomatik hesaplayıcı yumurtlama gününüzü hesaplamaya yardımcı olabilir ancak kesin bilgi için mutlaka doktorunuza danışınız. Yumurtlama gününden 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası arasında gün aşırı (2 günde bir) ilişkiye girilerek gebe kalma şansı arttırılabilir. İlişkiden sonra 15 dakika sırt üstü yatılması tavsiye edilir. her gün ilişkiye girmek tavsiye edilmez çünkü sperm sayısı çok azalır bu şekilde, o nedenle iki günde bir ilişki uygun olandır.

Hangi dönemde, hangi günlerde hamile kalmak zordur? 
Adet kanamasının olduğu günlerde ve bundan hemen öncesi ile hemen sonrası gebe kalmanın en düşük ihtimal olduğu günlerdir. Ancak imkansız değidir çünkü başka kanamalar adet kanaması sanılabilir ve yumurtlama bazen normalden çok farklı zamanlarda olabilir. Bu nedenle çocuk istemeyen ve korunmak isteyen çiftlere bu dönemde bile korunmaları önerilir.Hamile kalmanın en uygun günleri (şansın yüksek olduğu zaman):
Hamile kalma şansının en yüksek olduğu zaman adet kanamasının başladığı günden itibaren sayılarak 10. ve 19. günler arasında kalan dönemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.