Annelerin Can Parçası Karnındaki Bebeği Gripten Ne Kadar Etkilenir ?

Hamilelik başlı başına bir mucizedir .Anne bebeğinin olacağı duyduğu andan itibaren onu her hareketini hissetmek ister. Bu süreç yaşarken uzun muş gibi görünse de sayılı gün çabuk geçer Onun için hamileliğiniz her anının keyfini çıkarmaya bakın. Anne kendi canından çok taşıdığı ve içinde günden güne büyüyen bebeğinin sağlığını düşünür. O nedenle beslenmesine hareketlerine daha çok dikkat eder. Kış aylarını yaşadığımız şu günlerde grip olayları her geçen gün artıyor hastane acilleri doldu taştı. Uzmanlar hamile bayanları uyardı Bakın hamilelere ne uyarısında bulundular işte haberin detayı..

Gebelik döneminde yaşanan gribal enfeksiyonların hem anne adaylarını hem de bebeklerin sağlığını olumsuz etkilediğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Özge Piri Mantar, bu süreçte gribe yakalanan kişilerin mutlaka istirahat etmesi ve sıcak sıvılar tüketmesi gerektiğini söyledi.

Hamilelik döneminde anne adaylarının yakalandığı gribin bebeğe de zarar verebileceğini ifade eden Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Özge Piri Mantar, “Özellikle kış aylarında sıkça görülen grip, pek çok insanın hayatını olumsuz etkilediği gibi gebelik sürecinde bebeğin sağlığını da tehlikeye sokmaktadır. Hamilelikte grip, bağışıklık sisteminin baskılanması nedeniyle, normale göre hastalık anne adayı için daha ağır ve uzun geçmektedir” dedi.

“DOĞUM SONRASI ANNENİN GRİBİ BEBEĞE GEÇİRME RİSKİ FAZLA”

Gebelik döneminde grip ve gripten korunma yolları hakkında bilgiler veren Opr. Dr. Özge Piri Mantar, “Grip solunum yollarına yerleşip, burada çoğalarak neden olduğu, hastanın hapşırması ya da öksürmesi sonucu başkalarına geçen, bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın tipik kuluçka süresi 1- 4 gündür. Yetişkinlerde semptomlar başlamadan 1 gün önce ve başladıktan 5 gün sonrasına kadar bulaşıcılığını korumaktadır. Grip tehlikeli ve korkutan bir hastalık değildir ama aynı şeyi hamile bir anne için söyleyemeyiz. Çünkü bu hastalığa yakalanan anne adayı yoğun ve yüksek bir ateş altındadır. Bu halsizlik ve iştahsızlık yapmaktadır. Bunlar hamile bir bayanda rastlandığı zaman hem anneyi hem de bebeği olumsuz yönden etkilemektedir. Grip baş ağrısı, halsizlik, ateş, yorgunluk ve yememe isteği oluşturur. Böylece bir annenin en önemli olan şeyi yemeden kesilmesidir. Yemek yemediği sürece hem bebek gelişmez hem de kendi bitkin düşmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme riski fazladır” diye konuştu.

Annelerin Can Parçası Karnındaki Bebeği Gripten Ne Kadar Etkilenir 2

“GRİP ANNE ADAYLARINI RİSKE SOKARAK, BEBEK KAYBINA UĞRATABİLİR””

Anne adaylarında gribin bazen ciddi tablolar oluşturabileceğini belirten Opr. Dr. Özge Piri Mantar, “Ateş uzun süre 38.5 derecenin üzerine çıktığında, soluk alıp vermede güçlük varsa, göğüs ağrısı oluşursa, şiddetli kulak ağrısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa, döküntü ve kızarıklık varsa, ense sertliği ortaya çıkarsa ve kronik öksürük izlenirse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bunun için gebelik döneminde gribe yakalanmamak için anne adayları ellerinden geleni yapmalıdır. Grip anne adaylarını riske sokarak, bebek kaybına uğratabilir. Ancak hamile iken grip aşısı yaptırılabilir. Aşı yapılmadan önce bir doktor tarafından onaylanması gerekmektedir. Aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır. Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanılmasının da bir sakıncası olmamaktadır. Anne adaylarının grip sezonunda hamileliklerinin ikinci ve üçüncü aylarında grip aşısı olması önerilmektedir” şeklinde konuştu.

“ALINACAK ÖNLEMLER”

Hamilelikte gribi daha hafif atlatmak için dikkat edilmesi gereken hususları belirten Opr. Dr. Özge Piri Mantar, “Bol bol istirahat edilmelidir. Vücut sıcaklığı doğru şekilde korunmalı ve sıkı giyinilmelidir. Terli şekilde soğuk yerde durulmamalıdır. Beslenmelerine oldukça dikkat edilmelidir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Uyku düzeni oldukça iyi korunmalıdır” şeklinde önerilerde bulundu.

Hamileliğinizin 1. haftasında vücudunuz ve bebeğinizdeki gelişmeler neler?

Tebrikler hamilesiniz! Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız ya da bunu planlıyorsanız, hamilelikten önce içkiyi bırakmak ve hatta kullandığınız ilaçlar varsa bu ilaçların hamileliğinize ne kadar etken oluşturacağını araştırmak, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek açısından oldukça önemlidir. Eğer gerçekten doktor kontrolünde ilaç alıyorsanız hamileliğiniz sırasında bu ilaca devam edip edemeyeceğinizi mutlaka doktorunuza danışın. Hamileliğinizin başlangıcı son adet tarihinizdir Ne kadar ilginç görünse de doktorunuzun size bebeğin geliş tarihini hesaplaması, sizin en son adet tarihiniz ile doğrudan ilişkilidir. Yumurtanın ne zaman parçalandığı veya spermle ne zaman birleştiği kesin olarak belli olmadığından dolayı uzmanlar son adet tarihini hamileliğin başlangıcı olarak alırlar. Bu sebepledir ki hamileliğinizin ilk haftası sizin en son periyodunuzun ilk günüdür. Bunun sonucu olarak bebeğinizin yaşı doğduğu günden iki hafta sonrasına dayanır.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.