Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

Bu sesleri duyamıyorsanız… Ses Testi İçin Tıklayın

Son yıllarda geliştirilen ‘Mosquito’ (Sivrisinek) adlı teknoloji, yetişkinlerin duyamayacağı, gençlerin ise rahatlıkla duyup, gürültüden rahatsız olabileceği frekansta sesler üreterek adından söz ettiriyor.

İnsanlar yaşlandıkça duyma yetisini kademe kademe kaybettiği için, belirli yaşlardan sonra belirli frekanstaki sesler de duyulmaz hale geliyor. Bunu fırsat bilen bazı sektörler ise, bu teknolojiyi kendi amaçları için kullanmaktan geri kalmıyor.

 

SINIF İNLİYOR AMA…

Örneğin bazı ülkelerde, sadece çocuk ve gençlerin duyabileceği frekanstaki seslerden cep melodileri üretiliyor ve bunları internet ortamından indiren öğrenciler, bir yetişkin olan öğretmenlerinin ruhu bile duymadan rahat rahat mesajlaşıp birbirlerinin telefon çağrılarını duyabiliyor.

Amerikan New York Times gazetesinde daha önceden yayımlanan bir habere göre, öğrencilerin, derslerde cep telefonlarını açık tutabilmek için buldukları zil sesi, 17 kilohertz (khz) frekansta çıkıyor ve 30 yaşını aşmış kişiler tarafından duyulamıyordu. Böylece bütün öğrenciler, ‘sınıfı inleten’ bu sesi rahatça duyarken, öğretmen hiçbir şey anlamıyordu.

GENÇSAVAR!

İngiltere’de ise bu teknoloji daha farklı bir kullanım alanı bulmuş ancak büyük tepki çektiği için birkaç kullanımdan sonra rafa kaldırılmıştı. Orada güvenlik görevlileri, yetişkinlerin duyamayacağı bu seslerden, gençlerin kitlesel eylemlerini dağıtmak amacıyla faydalanmışlardı.

İŞTE TEST

Aşağıdaki halkaların üzerini tıklayın ve dinleyin… Duyabildiğiniz en yüksek kilohertz (khz) değerini, yukarıdaki tablodan bulup, yaş aralığınıza uygun olup olmadığına bakın…

(ÖNEMLİ NOT: İŞİTME SORUNLARI OLANLAR İÇİN TIBBİ BİR TEST NİTELİĞİ TAŞIMAMAKTADIR. BUNUN İÇİN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ…)

 

 8000 Hertz Tone (8khz)

 10000 Hertz Tone (10khz)

 12000 Hertz Tone (12khz)

 14000 Hertz Tone (14khz)

 15000 Hertz Tone (15khz)

 16000 Hertz Tone (16khz)

 17000 Hertz Tone (17khz)

 18000 Hertz Tone (18khz)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.