Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

Bulaşık Makinesi Parlatıcısının Mücevizi Etkisi

Bir arkadaşımın beyaz koltuk ve halısının üzerine çimke çimke nar lekeleri sıçramış. Heme bulaşık makinesi parlatıcısından döküp silmiş ve lekeler çıkmış.. Bana da tavsiye etti. Gün gelir lazım olur diye aklımın bir köşesine yazdım ben de..
Benim halılar da çok kirliydi o ara. Yıkamaya verdim; misafirlerimin geleceği gün teslim edilmesi hususunu da sıkı sıkı tembihledim. Neyse halılarım gündüz geldi, pırıl pırıl serdim. Akşam da misafirlerim teşrif etti. Halılar pırıl pırıl olunca içim rahat tabi, güzel güzel ağırlıyorum misafirleri. Derken o da ne!! Elimdeki kahve fincanı halının üstüne fırlayıverdi. Hemde minik minik kahve damlaları halının her yanına sıçradı.. Hemen aklıma geldi parlatıcı. Döktüm döktüm sildim, iyice sildim. Allaha şükür hiç leke kalmadı. Normalde parlatıcı olarak elma sirkesi kullanıyorum ama evde parlatıcım da vardı.
Geçen akşam da misafirlerim varken, miniğim bilerek çay dolu bardağı aldığıyla halının  üzerine fırlatıvermesin mi!! Krem halım olduğu gibi çay lekesi. Yine hemen parlatıcı devrede.. Önce çay suyunu kağıt havlu veya peçeteyle bastıra bastıra alıyorum, ardından parlatıcı ile siliyor ve duruluyorum..
Parmak boyası maceramızdan sonra halıya damlayan bir kaç damla boya da aynı müdahale ile tarihe karıştı.. Ki gıda boyaları ne kadar inatçı bir leke anlatamam..
 Parlatıcı ile neler temizleyebilirsiniz??
-Mükemmel halı temizleyicisidir. Her türlü taze lekeyi çıkarır. Bu arada dikkat edilmesi gereken husus anında müdahale. Eğer lekeye anında müdahale ederseniz gerçekten tüm lekeyi yok ediyor.
-Giysilerinizde çıkmayan lekeler için kullanabilirsiniz. (Yine erken müdahale önemli)
-Tül, perde yıkarken deterjan gözüne ilave edebilrsiniz.
Şimdi gelelim bu işin arka planına.. Her türlü lekede bu kadar etkili olan bir “kimyasal” nasıl oluyor da insanın vücuduna gidecek gıda maddeleri ile direk temas halindeki bardak, çatal, kaşık ve tabaklar da kullanılabiliyor. Kullanımına izin veriliyor..
Öyleki parlatıcıyı döktükten sonra halıyı sil sil köpüğü gitmiyor. Bukaşık deterjanı gibi köpürdükçe köpürüyor. Peki bu kadar köpüren bir parlatıcı diyelimki durulamadan önce temas ediyor bulaşıklarla.. Makinedeki birkaç litrelik durulama suyu benim sile sile çıkaramadığım köpüğü yok etmeye yetecek mi?? Tabi ki hayır..
Yani bu parlatıcı iş yanlış.. Birde üzerinde ne yazıyor?? El, yüz, göz, gıda temasından kaçının.. Kendimiz kaçınacağız ama bu gıdaları yerken kullandığımız eşyaların temasında sakınca yok öylemi!!!
Netice olarak; parlatıcı masum gibi görünse de sağlık açısından ciddi tehlike oluşturan bir kimyasal.. deterjan gibi köpürüyor, makinedeki bir kaç litre su ile kalıntısının giderilmesi mümkün değil. Bu nedenle parlatıcı gözüne aynı işlevi gören ELMA SİRKESİ dökülebilir..
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.