Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

Buzluğa Közlenmiş Kapya Biberi Atma Videolu Anlatım! Kış Hazırlıkları

Yeşil bibere oranla içerdiği acı asit oranının fazla olduğu kırmızı biberin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Peki kırmızı köz biberin faydaları nelerdir? Özellikle yoğurtla karıştırılıp tüketilen kırmızı köz biberin faydalarını duyunca inanamayacaksınız. Sizler için ülkemizde sık sık tüketilen bu besin hakkında merak edilenleri derledik.

Patlıcan ailesine mensup kırmızı biberin asıl vatanı Güney ve Orta Amerika’dır. Burada kırmızı bibere, yıllık biber derler. Nedeni ise; bitkisinin bir yılda yetişmesinden dolayıdır. Sıcak ve kuru iklimlerde yetişen ve çokça güneş ışını isteyen kırmızı biber tam bir D vitamini deposudur. Güneşten aldığı tüm yararlı ışınları depolayan kırmızı biberin acısının düşürülmesi için közlenir. Ancak közlenmesine rağmen özelliği kaybetmeyen kırmızı biber yoğurt ile beraber tüketildiğinde yemek borusu gibi ciddi kanser hastalıklarını önler. Bunun yanı sıra mide ekşimesine hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir. İçerdiği kapsaisin maddesi ona acı özelliğini verir. Bu madde ateşe maruz kaldığında etkisi azalır. Ayrıca direk tüketildiğinde ciddi bir yanma hissine sebep olur. Yetiştirilme kültüründe bazı yörelerde acısız bir şekilde yetiştirilir.

KIRMIZI KÖZ BİBERİN FAYDALARI NELERDİR?

– Yapılan araştırmalarda içerdiği maddelerin kanserli hücrelerin oluşumunu önlediği tespit edilmiştir. Vücutta bazı nedenlerden dolayı mutasyona uğramaya meyilli hücrelerin yapısını koruyan kırmızı biber, bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur.

– Antioksidan bakımından zengin olan kırmızı biber, kan dolaşımını hızlandırarak kötü kolesterol seviyesini düşürür. Hızlanan kan dolaşımı tansiyonun yaşanmasını önleyerek felç dibi ciddi rahatsızlıkların yaşanmasını önler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.