Ciğer Kavurma Nasıl Yapılır Tarifi

Ciğer Kavurma Nasıl Yapılır Tarifi

Ciğer ülkemiz mutfağının en lezzetli ve dikkat çeken öğeleri arasında yer almaktadır ve onu bu kadar özel yapan şeyler arasında elbette hem sağlıklı bir et türü olması, hem de mezelerle birlikte en iyi lezzetlerden birisini sunması yer almaktadır. Dolayısıyla doğru bir şekilde ciğer yapabilmek evinizin mutfağına büyük bir renk katacaktır ve özel günlerinizde bile tercih edilebilir bir yemek olacaktır. Ciğer kavurma nasıl yapılır tarifimiz boyunca sizlere en iyi şekilde ciğer hazırlamanın detaylarını göstereceğiz.

Ciğer Kavurma Malzemeleri

  • Dana ciğeri (bir kilogram)
  • Sıvı yağ
  • Soğan (2 baş)
  • Sirke
  • Margarin
  • Maydonoz
  • Pul biber
  • Tuz

Ciğer kavurma nasıl yapılır?

İlk olarak elimizdeki ciğerlerimizi güzelce kuşbaşı bir şekilde doğramamız gerekiyor. Elbette doğramadan önce ciğerin zarını ve üzerinde yer alan sinirleri güzelce ayıklamalısınız. Aksi taktirde bu bölümler yemek içerisinde sert ve ağza gelen bir yapıda kalacaklardır. Kuşbaşı kesiminiz ise ne çok büyük ne de çok küçük olacak şekilde gerçekleşmelidir.

Daha sonra elinizdeki her iki yağ çeşidini de karıştırmalı ve tavaya eklemelisiniz. Doğradığımız ciğerleri de karışıma ekledikten sonra üzerine tuzumuzdan ve sirkemizden bir miktar koymalıyız. Kapağını kapattığımız ciğerimiz bu şekilde kısık ateşte kendi suyunu bırakana ve daha sonra çekene kadar kendiliğinden kavrulmalıdır. Kapağı açmanız ve suyu kaçırmanız ciğerin kuru olmasına ve lezzetini kaybetmesine neden olacaktır.

Soğanlarımızı da yarım halkalar şeklinde doğradıktan sonra tavamıza ciğerlerle karışık şekilde değil de ciğerleri bir yana ayırdıktan sonra tavanın boşta kalan kısmına eklememiz gerekiyor. Daha sonra kenara ayırdığımız ciğerlerimizi soğanlarımızın üzerine yerleştirmeli ve soğanların tavanın altında kalmasını sağlamalıyız.

Bu aşamada elimizdeki suyu da ciğerimizin içine ekliyoruz ve yine kapağı kapatarak ciğerler suyu çekene kadar kavurmaya devam ediyoruz. Bu işlemi sunmadan biraz önce yapmanızı öneriyoruz zira ciğerin mümkün olduğunca sıcak bir şekilde masaya gelmesi önemli.

Eğer ciğerin yanında farklı tatlar ve mezeler de eklemek isterseniz, domates ezmesi, haydari, salata gibi seçenekleri düşünebilirsiniz. Ciğer kavurmanın yanında içilebilecekler ise koladan tutun da rakıya kadar oldukça geniş bir skalada yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.