Dikkat Meyan Sigara Bıraktırıyor !!

Dikkat Meyan Sigara Bıraktırıyor !!

Meyan sigarayı bırakmaya yardımcı olabilecek bir balgam söktürücü ve yatıştırıcı bitkidir. Meyan hafif bir tada sahiptir ve duman üflemeye olan isteği gidermeye yardımcı olur, Ayrıca, sigara içenlerin öksürük ve ağız kurumasınada iyi gelmektedir.

Ayrıca, bu bitki adrenal tonik ve krotizal seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir. Yorgunluğu azaltarak ve enerjinizi geri kazandırır.

Kullanımı ;

Öncelikle Meyan Kökü kullanmadan önce vücudunuzun kandırmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli olan şey nikotin içeren sebze ve meyvelere yemek.

Nikotin İçeren Gıdalar

Nikotin, bağımlılık yapan bir maddedir. Amerikan Kalp Derneği, nikotin beyinde değişikliklere neden olarak bağımlılık yaptığını açıklamıştır. Nikotin herkesin bildiği gibi tütünde bulunmaktadır. Tütün dışında günlük yaşamda tükettiğimiz bazı sebzelerde de nikotin bulunduğunu biliyor muydunuz? Sigara bıraktıktan sonra bu gıdalar ile beslenmek doğal yollardan nikotin almanızı ve nikotin yoksunluk belirtileri ile mücadelenizi kolaylaştıracak ve sigara bırakma konusunda yardımcı olacaktır.

Patlıcan

Nikotin konsantrasyonu en zengin besin patlıcandır. 1gr patlıcanda 100 ng nikotin bulunur. Bunun dışında patlıcan, iyi bir lif, B1 vitamini, B6 vitamini ve potasyum için çok iyi bir besin kaynağıdır. Patlıcanın en büyük yararı, “Nasunin” adı verilen bir antioksidan ile alakalıdır. Nasunin, serbest oksijen radikallerine karşı vücudu korur iken, aşırı demirin vücuttan atılmasında yardımcı olur ve kolesterolü düşürmede yardımcıdır.

Yeşil Domates

Yeşil domates de nikotin içeren bir besindir. Yeşil domatesin 1 gr’ı 42,8 ng nikotin içerir. Yeşil domates aynı zamanda, potasyum, fosfor, C vitamini, folat ve kalsiyum için de iyi bir kaynaktır.

Karnabahar

Karnabahar da nikotin kaynağı olan  başka bir sebzedir. Karnabaharın nikotin konsantrasyonu, yeşil domates ve patlıcana göre daha düşüktür. 1 gr karnabahar 16,8 ng nikotin ihtiva eder. Karnabahar aynı zamanda K vitamini, C vitamini, folat ve lif için önemli bir besin kaynağıdır. Karnabaharın düzenli tüketilmesi, romatoid artirite iyi gelir, kansere karşı koruyucudur, vücudu toksinlerden temizler.

Patates

Nikotin için başka bir kaynakta patatestir. 1 gr patates, 7,1 ng nikotin içerir. Patates aynı zamanda B6 vitamini, A vitamini, potasyum kaynağıdır. Fırınlanmış veya haşlanmış patates tüketimi, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kal krizi riskini azaltmakta ve hipertansiyona karşı koruyucudur.

Meyan Kökü Tarifi;

Küçük bir meyan kökünü çiğneyerek sigara içme arzusunu tatmin edebilirsiniz. Hatta Günde iki yada üç kez meyan kökü çayı içerek aynı etkiyi görebilirsiniz.

 

NOT: Meyan  diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve karaciğer hastalığı olan kişiler için tavsiye edilmez.

İçerik bilgievim.net Nur ULUS

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.