Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

Evde Çökelek Nasıl Yapılır Çökelek Tarifi ve Gerekli Malzemeler

Özellikle diyet yapmakta olan ya da yağlı yiyeceklerden hoşlanmayan kişilerin tercih etmekte olduğu bir peynir olan çökelek, en sağlıklı besinlerden biridir. Yaklaşık bir orta boy kâse çökelek, yalnızca 100 kalori kadardır. Yağ oranının az olmasının yanı sıra, yüksek protein içeriği ile de kişilerin kas kütlesini arttırmalarında yardımcı olur ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Çökeleğinizi, evde kendiniz yapmak isterseniz; bunun için 2 yöntem bulunmaktadır.

Sütten Çökelek Yapımı

Çökelek yapımı için süt kullanmayı tercih edecekseniz, seçeceğiniz süt pastörize bir süt olmamalıdır. Doğru sütü seçtikten sonra ise; peynirin yapılışı oldukça kolaydır.

– Sütü bir tencereye alarak, üzerine 3-4 yemek kaşığı limon ya da sirke ilave ederek, karıştırmalısınız.
– Tencere bulunan sütü, kısık ateşte ve sürekli olarak karıştırarak kaynatın.
– Süt, yaklaşık olarak 5 dakika kadar kaynadıktan sonra, kesilerek topak topak olacaktır.
– Bu karışımı bir süzgeç ya da tülbent üzerine alarak, suyunun süzülmesini bekleyin. Suyunu bir kaba alarak, yapacağınız börek ve poğaçalarda da kullanabilirsiniz.
– Peynirin suyu tamamen süzüldükten sonra, istediğiniz miktarda tuz ilave ederek tüketebilirsiniz.
Yoğurttan Çökelek Yapımı

Evde artan ve ekşimek üzere olan ya da mayalanma sırasında kesilen yoğurtlarınızı değerlendirmenin, oldukça pratik bir yolu var. Bu yoğurtlarınızdan, çökelek elde etmeniz oldukça kolaydır. Böylelikle hem yoğurdunuz ziyan olmayacak hem de ev yapımı, doğal bir peynir tüketme şansı yakalayacaksınız.

– Öncelikle yapmanız gereken, yoğurdunuzu sulandırmaktadır. Kendi suyu var ise; bununla karıştırabilirsiniz. Kendi suyu yok ise de ilave su ekleyerek, homojen bir hal alana kadar karıştırabilirsiniz.
– Sıvı hale getirmiş olduğunuz yoğurdu, bir tencereye alana kadar kaynattığınızda, yoğurdun kesildiğinizi ve çökelek halini almaya başladığını göreceksiniz. Bu aşamadan sonra 5 dakika kadar daha yoğurdu kaynatın.
– Çökelek halini almış olan yoğurdu, 1 saat kadar süzgeçte bırakarak, süzülmesini sağlayın.
– Hazırladığınız çökeleğin içerisinde, herhangi bir katkı maddesi bulunmadığından dolayı, kısa sürede bozulacaktır. Bunun için; 3-4 gün içerisinde tüketemeyeceğiniz miktarı, derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.