Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

Gözlerinize iyi bakın!

En Son Kadınca Haberleri

Akşam’dan Dr. Hilal Koral’ın yazısı…

Her yaşta ortaya çıkabilecek ve estetik açıdan son derece rahatsız edici görünüme neden olan göz altı morluklarının oluşumu tamamen önlenemese de günümüzde estetik ve kozmetik sektöründeki gelişmelerle daha iyi görünmesini sağlayabilmek mümkün. Yazın son günlerini yaşadığımız ama hâlâ sıcakların devam ettiği şu günlerde cildimizdeki aşırı su kaybı göz altı morluklarının artmasına neden oluyor.

Alerji de neden olur

Göz altı derisinde pigmentasyon artışı en sık görülen nedenlerden. Bu durum genetik olmakla birlikte bazı deri hastalıkları, alerjik durumlar da neden olabilir. Diğer bir neden göz altı derisinin çok ince olması. Bu da deri altı damarlarının daha yoğun bir şekilde görünmesine neden olabilir.

Aşırı yorgunluk

Diğer göz altı morluk nedeni de derinin yaşla birlikte elastikiyetinin kaybetmesiyle gözyaşı kanalının belirginleşmesidir. Bu şekilde oluşan kırışıklık ve göz altı torbaları morluğun daha belirgin olmasına neden olur. Ayrıca aşırı yorgunluk, sigara ve alkol kullanımı, uyuşturucu, uykusuzluk ve stresli yaşam gözaltı morluk nedenlerindendir. Göz altı morluklarının kesin bir tedavisi olmamakla birlikte oluşum nedenlerine göre yapılan doğru uygulamalar kişilerin sorununu en aza indirgeyerek rahatlamasını ve mutlu olmasını sağlar.

UYGULAMALARIN SONUCU İYİ

Göz altı derisinin kalitesini artırmak, elastikiyetini sağlamak bu açıdan çok önemlidir. Bunun için özellikle en son gelişmiş yöntemlerden fokuslu radyofrekans ( saten göz çevresi ) uygulamaları çok başarılı sonuçlar vermektedir. Göz altı ve kaş altı olmak üzere tüm göz çevresine 4 seans uygulanan bu yöntemle bu bölgedeki deri altında elastikiyet ve kollajen artışı sağlanıp kırışıklıklar açılarak göz çevresi cildinin kalitesi artırılıp kalınlaşacağından alttaki damarlar da az görülür hale gelip morluk azalacaktır. Yine bu bölgedeki cildin kalitesi artırıldıktan sonra, bu alana uygulanacak göz altı ışık dolgu uygulamaları da daha başarılı sonuçlar verecektir.

ÇAY KOMPRESİ RAHATLATIR

Göz altı derisinde pigmentasyon artışlarında K-C vitamini, arbutin içeren ve bu bölgedeki cildi güçlendiren, nemlendiren göz altı krem uygulamaları ve özel mezoterapi ürün uygulamaları da başarılıdır. Yine diğer tedavi yöntemlerinden laser, roller uygulamaları ve maske bakımları, PRP uygulamaları da sorunu azaltarak bu bölgenin daha iyi görünüm almasını sağlayacaktır. Tüm bu göz altı morluk tedavi yöntemleri yanı sıra kişinin iyi bir uyku düzeninin olması, dengeli beslenmesi, güneşten korunması, uzun süre televizyon ve bilgisayar başında kalmaması morlukların artmaması için çok önemlidir. Gözleri dinlendirmek, soğuk su ve çay kompresi yapmak ve salata dilimlerini göz altına uygulamak, yüksek yastık kullanmak, bol su içmek, sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli göz altı kremi kullanmak evde yapılabilecek göz altı morluklarını azaltacak yöntemlerdendir.

Sağlıklı güzel günler dileklerimle…

DR. HİLAL KORAL / AKŞAM GAZETESİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.