Kakao Yağı ile Çatlak Tedavisi

  • 24 Aralık 2014
  • 2.358 kez görüntülendi.

Özellikle hamilelik sırasında anne adayları haklı olarak diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi çatlak tedavisi içinde kimyasal maddeler içermeyen bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. Gebelik sırasında özellikle karın bölgesindeki derinin gerilmesiyle oluşan çatlaklar için kakao yağı kullanabilirsiniz. Kakao yağı ile çatlak tedavisi ile ilgili bilgileri ve uygulama yöntemlerini bu yazıda bulabilirsiniz.

Gebelik kadınlar için kendi doğumları haricinde ikinci doğumdur derler. Hamilelik ve sonrasında sağlıklı bir çocuk sahibi olmak kadınlar için en büyük hazinedir. Ancak özellikle dış görünümü hakkında hassas olan bazı kadınlar için hamilelik sırasında kilo alımı ve hormonal seviyelerin sürekli değişmesinden dolayı oluşan çatlaklar sıkıntı verici bir durum yaratabilir.

Gebelikte oluşan çatlakların nedeni ciltte aşırı ve kısa sürede meydana gelen gerilme sonucunda kolajen dokularının yırtılmasıdır. Bu yırtılmalar ciltte kırmızı, açık pembe veya mor izler oluşturur. Bu izler zamanla gri ve gümüş rengine dönebilmektedir.

Çatlaklar hamilelik dönemi dışında genellikle ergenlik çağında, aşırı kilo alımından sonra oluşmaktadır. Cildimizde bulunan kalıtsal özelliklerinde çatlak oluşumu üzerinde etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Oluştuğu bölgeler ise sıklıkla karın bölgesi, bel, kolların iç bölümleri, bacak ve kalça bölgeleridir. Araştırmalar gebelik sırasında ve doğum sonrasında kadınların %90’nının çatlak sorunu yaşadığını göstermektedir.

Kozmetik sektöründe önde gelen markaların hemen hepsi çatlak giderici ya da oluşumunu önleyici kremler üretmektedir. Ayrıca ülkemizde doğal ve bitkisel ürünler üretimi gerçekleştiren bazı firmaların hazırladığı çeşitli karışımlarda bulunmaktadır.

Biz bu yazıda daha hesaplı ve doğal bir çözüm olan kakao yağı ile çatlak tedavisi hakkında bilgilendireceğiz.

Kakao Yağı ile Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cildin kuru olması çatlakların oluşması için daha elverişli bir ortam yaratmaktadır. Bu yüzden gebelik sırasında cildinizi sürekli nemli tutmak çok önemlidir. Kakao yağı ise nemlendirici özelliği çok iyi bilinen doğal bir yağdır. Kakao çekirdeklerinden elde edilen kakao yağı aynı zamanda doğal antioksidan olması ile de tanınmaktadır. Oda sıcaklığında katı şekilde bulunan kakao yağı düşük erime ısısı ile cildinize sürdüğünüz anda erimeye ve yağ kıvamı almaya başlar. Kakao yağı cilde temas eder etmez içine nüfuz ederek hızla nemlendirmekte ve antioksidan özelliği ile çatlakların azalmasını ve yenilerinin oluşmasını engellemektedir.

Ancak kakao yağı ile tüm çatlakları ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu yüzden çatlakların oluşumunu engellemek için gebeliğin ilk aylarından itibaren kakao yağı kullanarak cildinizi yumuşatmalısınız. Kakao yağı ile çatlak tedavisi pek çok doktor tarafından önerilen bir yöntem olsa da alerjik bir durum oluşmasına karşı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Kakao yağı çatlak tedavisi dışında çeşitli uygulamalar ile kolesterol düzeyini düşürme, canlılık verme, kireçlenmeye tedavisi gibi farklı alanlarda da kullanılmaktadır.

Kakao Yağı Nasıl Sürülmeli?

Ciltle temas ettiği anda eriyen kakao yağı günde 3-4 defa çatlak oluşan ve oluşma ihtimali bulunan bölgelere sürülmelidir. Daha öncede söylediğimiz gibi gebeliğin ilk aylarından itibaren kakao yağı kullanmaya başlarsanız çok daha az çatlak oluşacaktır. Karın, bel, göğüsler ve kalça gibi çatlakların sık görüldüğü bölgelere hafif bir baskıyla dairesel hareketlerle sürebilirsiniz. Kakao yağını sadece hamilelik sırasında değil tüm hayatınız boyunca doğal bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.