Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

Karpuz Çekirdeğindeki İnanılmaz Şifa!

KARPUZ KADAR ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI

Serinletici özelliği ile bilinen karpuz bu yönünün dışında başka faydalara da sahip. Kolay bulunabilen, ucuz ve enfes bir karpuz, vücudu temizleyip sıhhat vericidir. Yüksek miktarda lif, B ve C vitaminleri bakımından zengin olan karpuzu aç iken yemek daha faydalı. Yemeğin üstüne yenmesinin hazımsızlık doğuracağı konusunda uzmanlar uyarıyor. Tatlı olan kırmızı kısmının yenmesinden ziyade beyaz kısmı daha faydalı.
Karpuzun kendisi kadar çekirdeği de şifa verici özelliklerle donatılmıştır. Yurdumuzun özellikle Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardingibi şehirlerinde sıkça, tuz ile kavrularak, bilinen ayçekirdeği yada kabak çekirdeği gibi tüketilmektedir. Şayet bu şehirlere uzak yada bulunduğunuz şehirde yok ise kendiniz evde hazırlayabilir yada karpuzla birlikte çekirdeklerini de yemek sureti ile istifade edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar karpuzun çekirdeğinden maksimum oranda faydalabilmek için mutlaka çiğnenmesi gerektiğini belirtiyor. Sadece yutulması durumunda umduğunuz sonucu elde edilemiyor. Çünkü, karpuz çekirdeği insan vücudunda sindirilebilme özelliğinde değildir.

KARPUZ ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?


Yediğiniz karpuzun faydalarını artırmak sizin elinizde. Uzmanlar, alışılagelmemiş olan karpuz çekirdeğinin yenmesinin uygun bir davranış olmadığını belirtiyor. Karpuz çekirdeğindeki etken madde olan‘cucurbocitrin’ özellikle yüksek tansiyon şikayeti olan hastalar için birebir. Buna ilave olarak iyi bir idrar sökücüdür, idrarı ve yollarını temizler. Tüm bu özellikleri sayesinde böbrek işlevlerini düzenler.

Karpuz çekirdeğinin ilginç bir diğer özelliği de şudur. Günümüzde, atılan karpuz çekideklerinin (yağının) işlenmesi sonucu biodizel olarak yakıt üretilebilmekte ve dizel araçlarda normal motorinden farkı olmaksınızın yararlanılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.