Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

Keşkel tarifi nasıl yapılır

Keşkek her yörede herkes tarafından bir şekilde duyulmuş olan ancak neredeyse herkesin farklı bir tarif ile hazırladığı ilginç yemeklerden bir tanesi. Buğdayın ülkemiz mutfak kültüründe pek bir yere sahip olmamasına ve genel olarak un üretiminde kullanılmasına rağmen keşkekte kendine iyi bir yer edindiğini söyleyebiliriz. Sizin için hazırladığımız keşkek tarifimiz tavuklu olarak yapılıyor ancak eğer beğeniyorsanız başka et türleriyle de kendinize özel bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Misafirleriniz büyük ihtimalle keşkek yapmanızı beklemeyeceklerdir ve bu nedenle keşkeki sofraya koyarak onlara büyük bir sürpriz yapabilirsiniz.

Keşkek malzemeleri

  • Tavuk butu (iki adet kalçalı)
  • Buğday (beş yüz gram aşurelik)
  • Tuz
  • Su
  • Tereyağı
  • Karabiber
  • Pul biber

Keşkek nasıl yapılır?

Keşkekimizi yapmaya başlarken buğdaylarımızın kolayca pişebilmesi için onları bir kaç saat öncesinden sıcak su ile ıslatmalı ve bekletmelisiniz. Buğdaylarımız suda beklerken ve yumuşarken bir yandan da tavuklarımızı bol suyun içerisinde bir tencerede kaynatıyoruz ve daha sonra kaynattığımız suyu dökmeden kenarda saklıyoruz.

Tavuklarımızı didiyoruz ve ince ince hale getiriyoruz. Bu ayıklama işlemini yapmazsak keşkek içerisinde büyük parçalar kalacaktır ve gereken lezzeti vermeyecektir. Buğdaylarımız suda yeterince ıslandığında süzüyoruz ve başka bir tencere içerisine alarak üzerine bir kaç parmak geçecek kadar sıcak su ekliyoruz.

Buğdaylarımız kaynamaya başladığında ateşin altını iyice kısıyoruz ve kendi kendine pişmesini bekliyoruz. Buğdaylar bir süre sonra piştikleri suyu çekmeye başlayacaklardır ve sular çekildikçe tavuklarımızı kaynattığımız tavuk suyunu da buğdayların üzerine ekleyerek devam ediyoruz.

Pişme süreci devam ederken buğdaylarımızın içleri de yavaş yavaş açılmaya başlayacaktır ve bu aşamadan sonra bir on dakika boyunca kaşığınızla sürekli karıştırarak pişirmeye devam edebilirsiniz. Bir süre sonra adeta bir macun haline gelmeye başlayan keşkeğimize keyfe keder tuz ve karabiber ekliyor ve damak tadımıza uyduruyoruz.

Hepsi gerçekleştikten sonra kenarda duran tavuklarımızı da keşkeğin içerisine döküyor ve aralarda karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Yarım saat sonra keşkek hazır olmuş olacaktır. Pul biber ve tereyağımızla hazırladığımız sosu da tabaklara eklediğimiz keşkeklerin üzerine dökebilir, böylece daha güzel bir lezzet almasını sağlayabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.