Kışa Sarımsak Saklama Yöntemi VİDEOLU Anlatım

Merhaba Mutfakseverler, Bugün mutfakta işinizi çok kolaylaştıracak bir yöntemle karşınızdayım. Özellikle kışa saklamak istediğiniz kuru sarımsakların içlerinin boşalması, ve tat değişikliğine uğraması sorunuyla çoğunuz karşı karşıya kalmışsınızdır. Ya da yemek için kullanılacak sarımsakları soyduktan sonra elinizde sarımsakların bıraktığı koku çoğunuzu rahatsız etmiştir. Bu yüzden taze sarımsakların başlandığı hem temizlemesinin kolay hem de lezzetinin, aromasının son derece güzel olduğu bu dönemde dondurucuda kışlık sarımsak saklamak gerçekten hem cebiniz için ekonomik hem de rahatlığınız için vazgeçilmez olacak.

Malzemeler 1 kg sarımsak

3 yemek kaşığı tuz

Hazırlanışı Sarımsakları diş diş ayırıyor, üzerini aşacak şekilde su dolduruyor ve 15 dakika dinlendiriyoruz. Bu yöntem sarımsakların kolay soyulmasını sağlayacaktır. Tüm sarımsakları soyduktan sonra ben üçe ayırdım.

Bir kısmını iri doğrayıp bir yemek kaşığı tuzla karıştırdım. Bunu dolmalar ve yaprak sarması için kullanıyorum. Bir kısmını rondoya alıyor ve çok ince çekiyorum. Bunu da zeytinyağlılar, soğuk mezeler ve salatalar için kullanıyorum. Kalan kısmını da yine 1 yemek kaşığı tuz ekleyip rondoda daha pütürlü şekilde çekiyorum. Hazırladığınız tuzlu sarımsakları dondurucuya girebilen saklama kaplarında ya da küçük cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Saklama yönteminde kullandığımız tuz sayesinde dondurucuda sakladığımız sarımsaklarımız donmayacak ve kaşığın ucuyla istediğiniz miktarda çıkarıp kullanabileceksiniz. Bir kış tadı değişmeden, ellerinizi kokutmadan istediğiniz her yemeğinizde kolayca kullanabileceğiniz sarımsaklarınızı bu sene de bu yöntemle saklayın.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.