Kuru Mayaİle Çiçek Costuran Tarifi (hiç çiçek açmayan çiçekleriniz bile çiçek açaçak)

Mayaların bitkileri besleyebileceği faydalar aşağıdaki etkilerdir:

  • Gübre aktif köklenmeyi teşvik eder.
  • Yüksek azot içeriği nedeniyle, sebze mahsullerinde yoğun bir büyüme meydana gelir. Bu özellikle küçük fidelerde belirgindir. Çalılar aktif olarak yeşil kütle kazanıyor ve sağlıklı ve lüks görünüyor.
  • Kaynaklar güçlü ve esnek hale gelir.
  • Maya, yerde bulunmayan ek bir besin kaynağıdır.

İçeride iken genç fidelere gübre dökülürse, açık toprağa diktikten sonra daha iyi kök alır ve daha az çeker.

Deney sonucunda, maya bakterileri tarafından besin salınmasının sadece köklerin ortaya çıkma sürecini hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda sayılarını da arttırdığı görülmüştür.

Daha önce organik gübrelerin uygulandığı topraklarda mayanın olumlu etkisinin daha belirgin olduğunu bilmelisiniz. Bu toprak bakteri aktivitesi için uygun koşullar yaratır. Organik madde ile etkileşime girdiğinde, büyük miktarda azot ve fosfor üretirler. Tek hücreli mantarlar, elementlerin ayrışmasına katkıda bulunur ve bu da toprak mikroflorasının iyileşmesine neden olur. Ancak maya ile düzenli bitki beslenmesi toprakta potasyum eksikliği yaratır. Bu nedenle, onları potasyum ve kalsiyum gübre ile değiştirmeniz gerekir. Birçok bahçıvan bu amaçla kül kullanır. Tavsiye edilen pansuman miktarı 2-3 kattan fazla değildir.

YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. blank Meltem dedi ki:

    Ben attım böyle yaptım da.