Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

Meme Küçültme Estetiğiyle Sıkıntılarınızdan Kurtulun

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, meme küçültme ameliyatını anlatıyor…

Her kadın dolgun göğüs ister ama aşırı büyük göğüslere sahip olmaktan da çok korkar. Büyük göğüs kadınları olduğundan daha yaşlı ve kilolu görünmesine neden olurken hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatsız olmasına yol açar. “Aşırı büyük göğüslere sahip olan bir kadının, kronik sırt ağrısı, çeşitli bel problemleri, sıcaklarda oluşan ter ve pişik, uygun kıyafet bulamama durumu ve ön önemlisi kadınlara vermiş olduğu kronik mutsuzluk ön plana çıkar. Hastaların şikayetçi olduğu bu problemler ortalama iki saatlik bir operasyonla rahatlıkla ortadan kaldırılabiliyor.

Aşırı büyük göğüsler mutsuz ediyor

“Aşırı büyük göğüsler kadınları fiziksel açıdan rahatsız ettiği kadar, psikolojik açıdan da olumsuz etkilemekte ve mutsuz olmalarına neden olmaktadır. Fiziksel olarak yaşanılan mutsuzluğa aşırı meme büyüklüğü ile beraber gelen sağlık sorunları da eklenince, bu durum kadınların yaşam kalitesinin ciddi bir şekilde düşmesine neden olur. Günümüzde tıbbın sağladığı teknik ve yöntemler ile kadınların hem ideal meme ölçüsüne hem de güzel bir meme formuna kavuşması mümkün.”

Meme küçültme ameliyatı zor mudur?

“Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan iki farklı teknik bulunur. Bunlardan biri memenin alt kısmından yapılan ters T şeklinde bir kesi, diğeri ise meme ucunu çepeçevre saran bir kesi ile yapılabilir. Genel anestezi uygulanarak yapılan ameliyat ile meme dokusu fazlalığı alınır. Bu işlem yapılırken süt bezleri kanallarına zarar verilmemesi hedef alınır. Ameliyatın ardından hasta 20 gün boyunca özel bir sutyen kullanması istenir. Çalışan hastalar meme küçültme ameliyatından birkaç gün sonra tekrar işine başlayabilir.”

Meme küçültme ameliyatında iz kalır mı?

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen “Ameliyatın ardından göğüslerin üzerinde belli belirsiz iz kalabilir. İyileşme devam ettikçe izler zamanla fark edilmez hale gelir. Meme ucu çevresindeki izler daha az belirgin olurken ters T şeklindeki izlerin belirsiz hale gelmesi için iyileşme sürecinin beklenmesi gerekir. Meme küçültme ameliyatının ardından hastada kronik hale gelen sırt ve bel ağrısı şikayetleri de ortadan kalkar. Bele binen yük azalacağı için kişi daha hareketli bir yaşam sürebilir. En önemlisi hastalar istediği kıyafeti seçebilir, özgürce giyebilir, spor yapabilir, kısacası daha hareketli bir yaşama geçebilir.”

 

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.