Oruçluyken AĞız Kokusunu Gidermenin Yolları!

Oruçluyken AĞız Kokusunu Gidermenin Yolları!

Ağız kokusunu gideren yiyecekler

Limon: Bir limonu ortadan ikiyi bölerek emebilirsiniz. Bu şekilde tüketemiyor kamaşıyor iseniz sodanın içine katarak da tüketebilirsiniz. Taze limon ağız kokusunu gidermenin en etkili yollarından bir tanesidir.

Maydanoz ve biberiye: Maydanozun nefesi tazeleme özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında teze biberiye kötü ağız kokularını önleyebilmektedir. Yemeklerinizde sofralarınızda eksik etmeyiniz.

Armut, havuç, elma: Nefesinizi tazelemede ve temizlemede bu gıdalar oldukça etkili olmaktadır. İçerdikleri lif sayesinde tükürüğünüzü temizler, aynı zamanda damakta güzel bir tat bırakmaktadır.

Tarçın ve nane: Tarçın kabuklarında bulunan özel yağ sayesinde ağız içerisinde biriken ve yuvalanan bakterileri önlemekte oldukça etkilidir. Nanede ferahlatıcı özelliği sayesinde mideden gelen kötü kokuların önünü kesmektedir.

Yoğurt: Günde bir veya iki kere tüketeceğiniz bir kase yoğurt ağız içerisinde ki hidrojen sülfat kokusunu yok etmeye yardımcı olmaktadır. Genelde ağzımızın içine çürük yumurta gibi kokutan da budur. Yoğurdunuzu C vitamini açısından zengin meyveler ile de takviye edebilirsiniz.

Oruçluyken ağız kokusunu gidermek için pratik öneriler

  • Kesinlikle trans yağ ve şekerli yiyecek tüketimini azaltınız,
  • Gün ortasında ve sahurda mutlaka dişlerinizi fırçalayınız,
  • Sürekli ağzınızı çalkalayarak, gargara yaparak ağınızı temiz tutun,
  • Çürüklerden kaynaklanıyorsa doktora geç kalmadan başvurunuz,
  • Diş ipi yardımı ile dişlerinizin arasında yuvalanan yemek artıklarını çıkartın,
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ