Oruçluyken AĞız Kokusunu Gidermenin Yolları!

Ağız kokusunu gideren yiyecekler

Limon: Bir limonu ortadan ikiyi bölerek emebilirsiniz. Bu şekilde tüketemiyor kamaşıyor iseniz sodanın içine katarak da tüketebilirsiniz. Taze limon ağız kokusunu gidermenin en etkili yollarından bir tanesidir.

Maydanoz ve biberiye: Maydanozun nefesi tazeleme özelliği bulunmaktadır. Bunun yanında teze biberiye kötü ağız kokularını önleyebilmektedir. Yemeklerinizde sofralarınızda eksik etmeyiniz.

Armut, havuç, elma: Nefesinizi tazelemede ve temizlemede bu gıdalar oldukça etkili olmaktadır. İçerdikleri lif sayesinde tükürüğünüzü temizler, aynı zamanda damakta güzel bir tat bırakmaktadır.

Tarçın ve nane: Tarçın kabuklarında bulunan özel yağ sayesinde ağız içerisinde biriken ve yuvalanan bakterileri önlemekte oldukça etkilidir. Nanede ferahlatıcı özelliği sayesinde mideden gelen kötü kokuların önünü kesmektedir.

Yoğurt: Günde bir veya iki kere tüketeceğiniz bir kase yoğurt ağız içerisinde ki hidrojen sülfat kokusunu yok etmeye yardımcı olmaktadır. Genelde ağzımızın içine çürük yumurta gibi kokutan da budur. Yoğurdunuzu C vitamini açısından zengin meyveler ile de takviye edebilirsiniz.

Oruçluyken ağız kokusunu gidermek için pratik öneriler

  • Kesinlikle trans yağ ve şekerli yiyecek tüketimini azaltınız,
  • Gün ortasında ve sahurda mutlaka dişlerinizi fırçalayınız,
  • Sürekli ağzınızı çalkalayarak, gargara yaparak ağınızı temiz tutun,
  • Çürüklerden kaynaklanıyorsa doktora geç kalmadan başvurunuz,
  • Diş ipi yardımı ile dişlerinizin arasında yuvalanan yemek artıklarını çıkartın,
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.