Oruçluyken Susamamak İçin Bunları Yapın! 2015

Oruçluyken Susamamak İçin Bunları Yapın! 2015

İşte Öneriler

Bildiğiniz üzere mübarek ramazan ayı yaz aylarına denk geliyor. Oruç tutarken aç kalınan saatlerin uzun olmasından dolayı gün içerisinde açlık ve susuzlukla baş etmek zor olmaktadır. Sıcak günlerde terleme vücuttan su çıkmasına neden olduğu için susuzluğumuz kat kat artmaktadır. Susuzluk insan vücudu üzerine de olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bunlardan birkaçı ısı düzeninin bozulması, baş ağrısı, yorgunluk, bilinç kaybı, halsizlik, aşırı susuz kalma durumunda ise ölüme bile neden olabilmektedir. Bu etkileri ortadan kaldırmak için size sunacağımız birkaç basit yöntemle hem orucunuzu rahatlıkla tutabilecek hem de sağlıklı kalacaksınız.

İftarda, sahurda ne içmeliyiz?

Süt, ayran, komposto, soda veya taze sıkılmış meyve suları orucu daha rahat geçirmenize yardımcı olabilir. Rezene, ısırgan otu çayı, papatya ve melisa çayları hem sindirim sistemine yardımcı olur hem de susuzlukla savaşmaya yardımcı olur. Bilinenin aksine sahurda ne kadar çok su tüketirsek gün içinde o kadar susarız. Bunun sebebi aşırı derecede sıvı yüklemesi yaptığımız vücudumuz suyu kullanamadan vücuttan dışarı atar. İftardan sahura kadar 8-10 bardak su tüketmemiz gerekmektedir. Bu şekilde düzenli su alımı vücudun suyu verimli kullanmasını sağlar. Eğer sağlık sorunlarınız varsa özellikle kalp, tansiyon vb. doktorunuza danışarak oruç tutunuz.

İftarda, sahurda ne yemeliyiz?

İftarda hurma veya zeytinle açtıktan sonra bir kase ev yapımı bir çorba içilmelidir, salata, yoğurt gibi hafif ikinci bir tabak yiyecekten sonra 10-15 dakika ara verip ana yemek ve ikinci kap yemek yenilmelidir. 40-45 dakika sonra çok hafif bir öğün yapılmalıdır. Aradan bir saat geçtikten sonrada hafif bir sütlü tatlı veya meyve yenilebilir. İftarların olmazsa olmazı ramazan pideleridir normal ekmeğin bir dilimi pidenizin 1-2 boğumuna denk gelecektir. Sahurlarınız da tam buğday ekmeği veya tam çavdar ekmeği tercih ediniz. Sebebi midede daha uzun süre kalırlar ve hazmı kolaylaştırır. İftar yemeklerinizde ızgara köfte yerine sulu köfteyi etli sebzeli yemekleri tercih etmeniz hem susuz kalmanızı engeller hem de sindirim problemi yaşamasınız.

Bir de altın meyve ve sebzeler var. Susuzluğa çare, vişne, nane, karpuz, salatalık, limon, üzüm sıcak etkisini dengeliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.