ÖrgüYemek TarifiElişiİndirimSağlıkDiyet

Bebek Ateşi Nasıl Ölçülmelidir?

19.01.2022 14:34
941
A+
A-

Bebeklerde ateş nasıl ölçülür ?
En doğru ateş ölçüm sonucu almak için makattan ölçüm gerekir. Bunun için ateş ölçerin ucuna bir miktar yağ sürülüp çocuğunuzu yan yatırmanız gerekli. Dijital ateş ölçer makatta 30 saniye boyunca tutulması gerekli. Ancak bu işlem bebeğinizi yada çocuğunuzu rahatsız eder. Hem de güvenlik açısından evde çok önerilen bir yöntem asla bu değildir.
Bu sebeple evde koltukaltı veya kulaktan ölçüm yapılmasını öneriyoruz.

Prematüre bebeklerde ve yeni doğan bebeklerde koltukaltından ölçüm yapmanızı öneririz. Ateşini ölçtükten sonra ateş değer 37.2’nin üzerinde ise ateş olduğu kabul edilir. Ölçüm yapılırken koltukaltının ıslak ve terli olmamasına dikkat etmelisiniz bulunduğunuz ortam ısısından etkilenmemesine dikkat edilmelisiniz.
Ölçüm yapılırken çok hareket ettirme den 2-3 dk termometre koltuk altında tutulmalıdır.

Ağızdan ölçüm yapılması daha büyük çocuklarda (5 yaş üstü) tercih edilen ölçüm yoldur. Çocuğun ölçümden 5-10 dakika önce soğuk bir şey yememiş olması gereklidir mutlaka . Ateş ölçer 2-3 dakika yanak içinde ya da dil altında tutulması gerekli.
Ölçülen değer 37.3’ün üzerindeyse ateş olduğu kabul edilir.
Yeni doğan döneminden sonra çocuklarda en çok tercih edilen ölçüm yöntemi; kulaktan ölçümdür. Değer 37.5 üzerindeyse ateşin varlığından söz konusudur.
Ölçer, kulak kepçesi geriye çekilerek kulak yoluna kesin olarak oturtulmalıdır. Bu yöntem hem daha pratik hem daha kısa süreli ve daha doğru sonuç vermektedir.
kulak arası ölçümde 0,5 derece farklılık olabilir Dolayısıyla kulaktan ölçüm çocuklarda tercih edilen yolların başta gelir.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.