ref: refs/heads/v3.0
ÖrgüYemek TarifiElişiİndirimSağlıkDiyet

Susuz Ve Tuzsuz Salamura Yaprak Basımı Videolu Anlatım

20.03.2022 15:20
2.592
A+
A-

Merhabalar www.bilgievim.net   takipçileri bugün sizlerle  yemyeşil yaprak basma yöntemini paylaşmak istiyorum bu yöntem ile yapraklarınız yıllarca bozulmayacak  bu yaprak basımını susuz yani kuru yaprak basımı olacak su kullanmayacağız.

Öncelikle yaprak  alırken  dikkat etmemiz geren püf noktaları vereyim siz değerli takipçilerimize  olmamasına  damar kısımlarının ince olmasına  dikkat edelim  damarlı olursa yapraklarımızın damarları pişse bile  ısırdığımızda bile ağzımıza ip gibi gelecektir.

Çok büyük ve sert yaprak almamaya çalışın arkadaşlar elinize yaprağı alın  avucunuzun içinde sıkın gazel bibi  dağılıyor kırılıyor ise yaprağı sakın almayın.

Eğer yaprak elinizde kırılmıyorsa ve ince ise yaprak iyi demektir.

Geçelim  yaprağımızın susuz kuru salamurasını nasıl yapacağımıza;

Ben yaprağı bahçemizden aldım siz manav yada pazardan alabilirsiniz ben yapraklarımın sap kısımlarını tek tek  aldım büyük yaprak küçük yaprak olarak demetlere ayırdım. Toz falan varsa temizliyoruz arkadaşlar kesinlikle yapraklarımızı yıkamıyoruz kuru basım olacağı için.

Kavanozlarımızı kesinlikle kaynatın arkadaşlar evet  şimdi yapraklarımızı 3 katlayıp kavanozun dip kısmına yerleştiriyoruz.

bu şekilde kavuzumuz dolana kadar devam ediyoruz ve kavanoz kapağımızı kapatıyoruz. ,Evet   yapraklarımız  bu şekilde az 3 yıl saklayabiliriz  evet  duydunuz 3 yıl.

 

Yaprağa ihtiyacımız olunca çıkarıyoruz  tozlarını yıkıyoruz eğer yaprağımız kalın ve damarlı ise 10 yada 15 saniye   sıcak suda haşlamamız yeterlidir.

Sizle için  durmuş  2 yıllık yaprağımı da göstereyim gerçekten bozulma olmuyor asla  bu şekilde arkadaşlar. Hepinize şimdiden kolay gelsin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.