ref: refs/heads/v3.0
ÖrgüYemek TarifiElişiİndirimSağlıkDiyet

Yemyeşil Salamura Yaprak Basma Videolu Anlatım

20.03.2022 14:40
1.959
A+
A-

Merhabalar www.bilgievim.net   takipçileri bugün sizlerle  yemyeşil yaprak basma yöntemini paylaşmak istiyorum bu yöntem ile yapraklarınız yıllarca bozulmayacak  bu yaprak basımını annem yılardır uygular.

Öncelikle yaprak  alırken  dikkat etmemiz geren püf noktaları vereyim siz değerli takipçilerimize  olmamasına  damar kısımlarının ince olmasına  dikkat edelim  damarlı olursa yapraklarımızın damarları pişse bile  ısırdığımızda bile ağzımıza ip gibi gelecektir.

Çok büyük ve sert yaprak almamaya çalışın arkadaşlar elinize yaprağı alın  avucunuzun içinde sıkın gazel bibi  dağılıyor kırılıyor ise yaprağı sakın almayın.

Eğer yaprak elinizde kırılmıyorsa ve ince ise yaprak iyi demektir.

Geçelim  yaprağımızın salamurasını nasıl yapacağımıza;

Salamura Yaprak İçin Gerekli Malzemeler;

5 Kg Yaprak

3 Su Bardağı Kaya Tuzu

2 Kg Bidon ( siz istediğin kg bidon kullanabilirsiniz)

Bir gece önceden sıcak suya tuz atıp bekleteceğiz sakın sap kısmını kesmeyin arkadaşlar sap kısmını keser iseniz yaprağınız çürüyecektir.

Yapraklarımızı güzelce yıkayalım suyunu sırkması için tepsilere dizelim.

Yapraklarımızı tek  tek üst üste koyalım  adet olacak şekilde.

Leğenimize bir sıra demet yaptığımız yapraklarımızı diziyoruz  üzerine 2 yemek kaşığı kaya tuzumuzu serpeliyoruz.

Tekrar bir sıra daha yaprak dizimi sağlıyoruz  sevgili takipçilerimiz.

Şimdi leğenlerimize yapraklarımızı demet yaptık sıra sıra dizdik tuzlarımızı serpeledik ve sıcak suyumuzu üzerlerine sıcak suyumuzu döküyoruz.

Yapraklarımız hafif hafif yukarı çıkmaya başlayacaktır ara bastırırsanız iyi olur arkadaşlar.

Leğenimizin üzerine tepsilerimizi kapatıyoruz. Sıcak suyumuz  soğana kadar bu şekilde yapraklarımız leğenlerde bekleyecek.

Daha sonra kontrol ediyoruz  her katı sapsarı olacak şekilde. İki leğenlerimizin de sularını süzdürelim ve artık bidonlarımıza yapraklarımızı yerleştirelim ben 2 kg bidon kullandım siz istediğiniz ölçüde bidon kullanabilirsiniz.

Daha önceden  leğenin içene demet demet  koyduğumuz yapraklar elimize gelecektir bir demetine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu koyuyoruz.

tıpkı dürüm yapar gibi katlayıp bidonumuzun içerisine koyuyoruz.

taban kısmını bu dürüm şeklinde yaptığımız yapraklarla kapattık tan sonra 1 tatlı kaşığı tuz serpeliyoruz. Bu sekil de bidonlarımıza dizdikten sonra üzerine et şiş yaptığımız iri kürdanlardan koyuyoruz baskı yapsın diye

Benim bidonlara 1 su bardağı tuz kullanmış oldum sevgili takipçilerim. 3 Su bardağı leğenlerimize  dizerken kullanmıştım toplamda 6 su bardağı tuz kullanmış olduk.

Bidonlarımıza  üst kısmı dolacak şekilde sularını ekleyelim sıcak su olmayacak normal su 3 güne bir  kontrol edip su seviyesini eksilen olursa üzerine tuzlu su takviyesi yapalım serin ortamda  muhafaza edelim hepinize afiyet olsun sevgili takipçilerimiz.

Merhabalar www.bilgievim.net   takipçileri bugün sizlerle  yemyeşil yaprak basma yöntemini paylaşmak istiyorum bu yöntem ile yapraklarınız yıllarca bozulmayacak  bu yaprak basımını annem yılardır uygular. Öncelikle yaprak  alırken  dikkat etmemiz geren püf noktaları vereyim siz değerli takipçilerimize  olmamasına  damar kısımlarının ince olmasına  dikkat edelim  damarlı olursa yapraklarımızın damarları pişse bile  ısırdığımızda bile ağzımıza ip gibi gelecektir.…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.