Avuç içi (el) terlemesine doğal çözüm işte tarif

  • 01 Eylül 2015
  • 5.196 kez görüntülendi.

Avuç içlerinin Terlemesi

 

Avuç içlerinin terlemesi aşırı stres, kaygı gibi psikolojik nedenlere ya da ter bezlerinin fazla çalışmasına yol açan hiperhidroz gibi fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nedeni ne olursa olsun özellikle el sıkışmanın gerektiği ortamlarda rahatsız edici olabilir. Psikolojik nedenler için sakinleşmeyi sağlayan nefes alıp verme teknikleri, spor aktiviteleri tavsiye edilirken fizyolojik nedenler için doktor kontrolü ile tedavi gerekebilir.Terleme vücudun sıcaklığını ayarlaması ve toksinlerin vücuttan atılabilmesi için gereklidir. Vücudumuzda bulunan ter bezlerinin yarısı avuç içlerinde yer almaktadır. Bu nedenle strese ya da sıcağa maruz kaldığımızda ilk olarak terleyen bölge avuç içlerindir. Terlemenin fizyolojik nedeni olan hiperhidroz ise herhangi bir dış faktöre veya psikolojik nedene bağlı olmaksızın terlemeye yol açabilir. Aşırı terleme hastalığı olan hiperhidroz tedavisinde çeşitli prosedürler kullanılmasına rağmen bazı insanlarda kesin ve kalıcı bir tedavi sağlamayabilir.Geçmişte avuç içlerinin aşırı terlemesi tamamen psikosomatik hastalıklara bağlanıyordu ancak günümüzde bunun nedeninin ter bezlerinin aşırı çalışması gibi bazı diğer nedenleri de olabileceği biliniyor. Psikolojik nedenlerle ortaya çıkan avuç içi terlemesi yabancı sosyal ortamlarda bulunma, stresin artması, toplum önüne çıkma gibi zorlayıcı nedenlerle sempatik sinir sisteminin adrenalin üretimini arttırması ile ortaya çıkar. Genellikle yüzde kızarma ve/veya kalp atışlarının hızlanması ile birlikte görülür.EL VE AYAK TERLEMESİNE ÇÖZÜMEl ayak Terlemesi  Kişisel rahatsızlıklar, korku, sinir ve üzüntü bazı kişilerde fazla terlemeye neden olabilir. Özellikle de daha çok bayanlarda görülen bu durum korkunç durumlar ortaya çıkarabilir.  Yaz aylarında bu durum hat safhaya ulaşır. El terlemesinin Ve ayak terlemesinin tedavi süreçleri her ne kadar ortak olsa da bazı durumlarda  El terlemesinin çözümleri  ile  Ayak terlemesinin çözümleri  Farklılık gösterebilir.

El terlemesi ve Ayak terlemesine Bitkisel Çözüm

1 çorba kaşığı elma sirkesi,
1 çay kaşığı deniz tuzu

 

Elma sirkesi ve deniz tuzu küçük bir kapta karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra ellere ve ayaklara sürülüp 5 dakika bekletilir. Bu uygulamayı her gün bir hafta gerçekleştirirseniz, terlemenin azaldığını gözlemlersiniz.

Ayak Terlemesi için Bakım

Su ( 1 bardak )
Toz zencefil ( 2 çorba kaşığı )
Pudra ( 1 kahve fincanı )
Ihlamur ( 1 kahve fincanı )
Bütün malzemeleri karıştırıp ayaklarınıza yedirin ve ardından pamuklu bir çorap giyin. Ayak şişliklerine de çok iyi gelen bir tariftir. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Ayak Terlemesi için Öneriler

1- El terlemesine çözüm olarak   Ellerinizi yıkayacağınız zaman avuç içine bir çay kaşığı karbonat döküp yıkarsanız, terlemenin bir süre gerilediğini görürsünüz.

2- El ve ayak terlemesine karşı yapılan bir diğer uygulamada limondur. Limonda oldukça faydalıdır. Terleyen yerlere limon sürülürse terlemenin önüne bir miktar geçilmiş olur.

3-  Doğal yollardan sağlanan bu çözümler dışında adaçayı içmekte  el ve ayaklardaki terlemeye  oldukça iyi gelir. Adaçayının mikropları kırma özelliği vardır. Ellerde, ayaklarda ve koltuk altlarında oluşan mikroplar adaçayı ile birlikte vücudu terk eder.

El ayak Terlemesinin Nedenleri Ve Tedavisi

1- Kilo sorunu yaşayan bayanlarda  ve menapoz dönemlerinde  terleme daha çok sıklaşır. Hormonların değişmesi nedeni ile menapoz dönemindeki bayanlar devamlı terler. Bu durum yürüyüşlerle, düzenli yaşamla ve rahat bir hayat sürerek atlatılabilir.

2-  Elden ziyade,  ayak terlemeleri  tam anlamıyla kabustur. Çoraplar içinde devamlı terleyen ayaklar birçok soruna neden olur. Ayaklar bir türlü ısınmaz ve her zaman soğuktur. Ayakta mantar olma olasılığı çok fazladır. Terden oluşan nem miktarı parmaklar arasında mantara neden olur. Ayaklar daima soğuk olduğu için hastalıklara yakalanmakta kolaylaşır.

3- Ayak terlemesinin önüne geçebilmek için kilo verilmelidir. Heyecandan kaynaklı durumlarda, rahat düşünerek ferahlama yönüne gidilmelidir. Tiroid bezlerinden kaynaklanan durumlarda ise gerekli ilaçlar alınmalıdır. Bayanlarda sıkça görülen bu durumun önüne deodorant gibi malzemeler geçemez. Sıkılan deodorantlar terlemeyi engellemez. Kokunun giderilmesini sağlar.  Özelliklede ayaklar bir süre sonra aşırı bir şekilde koku yapmaya başlar. Ayaklar tuzlu su içerisinde 3 gün üst üste bekletilirse bir nebze düzelme sağlanabilir. El ve ayak bakımını doğru yaparsanız sizi rahatsız eden bu hastalıktan kurtulmuş olursunuz.

4- Ne yapılırsa yapılsın, terlemenin önüne geçilememiş ise iç hastalıklarından şüphelenmek gerekir. Tiroidi oldukça yüksek olan kişilerde terleme çok fazladır. Özelliklede bayanlarda daha fazla görülen bu durum botox gibi işlemlerle geçirilebilir. Gene de en son tercih edilecek çözüm botox olmalıdır.

Avuç içi tedavadisi için aşağıdaki videoyu izleyebilirmisin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.