Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

BAŞ MELEKLERİN CUMA NAMAZI.

Beytül Mam’ur, Gökyüzündeki mukaddes ibadet yerlerinden biridir. Yeryüzündeki bütün camiler ”Allah’a kulluk arz edilen yerler olmaları bakımından nasıl ”Allah’ın evleri” ise Beytül Ma’mur da aynı meleklerin ibadetlerine sunulmuştur. Yüce Allah (c.c.) Beytül Ma’murun yanıbaşında, mukaddes evinin şanına yakışacak yücelik ve göz kamaştırıcılıkta bir minare de yaratmıştır.
Cuma günü olunca meleklerin baş sultanı cebrail (a.s.) bu yüce minareye çıkarak gelmiş geçmiş bütün ilâhi vâhiyleri peygamber’ler vasıtasıyla insanlığa duyuran dudakları ile ezan okur. Arkasından dünyanın sonunu olduğu gibi,tekrar dirilmeyi ve hesap günü toplantısını gür sesli borusu ile ilan edecek olan israfil, Beytül Ma’mur mimberine çıkarak hutbe okur. Sonra da ölüm meleği Azrail öne geçerek bütün meleklere namaz kıldırır.
Namaz bitince Cebrail (a.s.) der ki: ”Ezan okuduğumdan ötürü kazandığım sevabın tümünü, Yeryüzündeki ezan okuyan Muhammed ümmetinin bütün müezzinlerine bağışlıyorum”;
İsrafil de der ki: ” Bu mubarek günde hutbe okuduğum için elde ettiğim sevabın yekününü Muhammed ümeti içinden bu gün hutbe okuyan hatiblere veriyorum.”
Azrail de der ki ”müminlerin hafta bayramı olan bu günde imamlık ederek namaz kıldırdığımın karşılığı olarak kazandığım bütün sevabı yeryüzünde Cuma namazı kıldıran Muhammed ümmeti imamlarına bağışlıyorum.”
Bunun üzerine Beytül Ma’mur da hutbe dinleyip Cuma namazı kılan bütün melekler cemaati, hep bir ağızdan şöyle derler; ” Kalabalık bir cemaat halinde Cuma namazı kıldığımızın karşılığı olarak elde ettiğimiz sevabın tümünü Muhammed (s.a.v.) ümmeti içinden bu gün ibadet evlerini şenlendirerek yığın yığın kalabalıklar halinde Cuma namazı kılan ve hutbe dinleyen cemaate veriyoruz.”
Görülüyor ki ”Cuma ezanı okunduğu zaman dünyalık işinizi hemen bırakarak Allah ibadetine koşun” diye emreden Allah (c.c.) haftanın sultanı olan Cuma gününün sayesinde müminlerin hafta arası günahlarını sildiği gibi, meleklerin göklerde kıldığı Cuma namazının sevabından da her mümine pay dağıtılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.