Bilgievim.net Kadına Dair Herşey

Cam Şişede Uzun Ömürlü ve Sağlıklı Asma Yaprağı Saklama Yöntemi

Cam Şişede Uzun Ömürlü ve Sağlıklı Asma Yaprağı Saklama Yöntemi

hep anneler yaparya böyle şeyleri….

hala çocuk olduğumu böyle şeylerden anlıyorum …mesela annem yaprağımı yapıyor…..eriştemi kesiyor….yufka ekmek hazırlıyor….arada bir gelip su böreği yapıp buzluğuma atıyor (acil misafir için )arada bir derken senede bir iki defa..( uzaklardan geldikleri için )

bana köy fasulyesi,nohutu,çökeleği,tereyağı satın alıyor…..(benim için uğraşıyor,ısmarlıyor,saklıyor)

ve yine menemen , fasulye gibi kışlık konserveler yapıyor…..

Allah razı olsun anneciğimden…..benim hiç uğraşmadığım şeyler bunlar…..yaprak ne zaman satılır..ne zaman iyisi çıkar, fasulye ne kadar, yufka nasıl açılır gibi pratiklerim yoktur…bilmem…..ama ben çocuklarıma pastadan başka ne bırakcağım onun derdine düştüm şu an:)))

bi yerden başlamak lazım diye kolları sıvadım….

yine bilgi annemden gelmek üzere , az bir deneme yaptım…(annem benim yaprak işini halletmiş zaten ben ekstra yaptım ..denemelik)

genelde tuzlu salamura yapardı annem…..bi arada dondurucuya koyduk…ama dondurucu yaprağı aşırı inceltiyor o yüzden en son çare olması gereken bir yöntem…yinede dondurucuda bir kurtarıcı..

bende eskiden kola şişelerine koymuştum ama onlardada durdukça bir koku oluştu…ve plastiğin zararları iyice meydana çıkınca ondanda vazgeçtik…

tuzlu salamura en çok dayanan şekli..ondada ya en üsttekilerde çürüme oluyordu (üzerine ağırlık koyabiliyoruz,veya poşetle kapatabiliyoruz ama nedense illa bişeyler oluyor)

ve salamura halini bir gün önceden ıslayıp sürekli suyunu değiştirmek nedense canımızın sarma istediği anda yapamamaya sebep oluyordu….o yüzden zahmetli oluyordu…

annemin yeni öğrendiği bu yöntem ilgimi çekti…belki uzun zamandır bunu yapanlar vardır ama biz yeni duyduk…yöre yöre değişiyor yöntemler…

gerçekten ne kadar dayanıyor ,tadı nasıl oluyor, kokuyor mu çürüyor mu ? hepsini göreceğiz….annem bir kaç hafta bekletip açıp yemiş çok güzeldi diyor ama ben kendi yaptığım bu bir şişeyi sizin için bekletip göreceğim….

tuz yokbişey yok..ne zaman canınız sarma çekse anında çıkarıp sarabilirsiniz…..size sadece sarma içi hazırlamak kalıyor..önceden ıslamaya gerek yok….ben gibi sarma delilerine bire bir…

yıllardır bu yöntemi uygulayan ve hiiççbirşey olmuyor ,taptaze kalıyor diyen ,tavsiye eden dostlara teşekkürler…:)

uzun lafın kısası bu pratik tarifi verelim artık……

1 lt lik bir şişeye 1 kg yaprak sığıyor….sayısını artırabilirsiniz….yarım kg olan şişelerede koyabilirsiniz…şişenizin kapağı çok eski değilse kullanabilirsiniz….tuz atmıyoruz….istiyorsanız az atabilirsiniz..ama sarmayı pişirirken ayarlasınız daha iyi olur….ilk defa deniyorum o yüzden sağlam kalıp kalmayacağını aylar sonra göreceğiz:)

malzemeler…..

  • 1 kg yaprak
  • haşlamak için 2-3 lt kaynayan su
  • 1 adet 1 lt lik cam şişe

 yapılışı…….

  1. yaprak desteler halinde güzelde üst üste konularak düzenlenir…
  2. derin bir tencerede su kaynatılır….içine yapraklar deste deste konulur….rengi dönünce ters düz edilir aynı şekilde rengi dönünce kaynarıyla beraber süzgeçle cam şişeye doldurulur….
  3. yaprağı parçalamayacak şekilde kalın tahta bir kaşıkla bastırabilirsiniz…..
  4. bir kg yaprak bir şişeye sığıyor…
  5. bastırarak doldurduğumuz şişenin üzerine biriken su biraz dökülür..(dibinde su kalabilir..çok sıcak olduğu için çok uğraşılmıyor zaten ).
  6. ağzı sıkıca kapatılır …(kapak çok eski değilse kullanabilirsiniz..ama daha iyi bir sonuç için yeni kapak kullanabilirsiniz)
  7. kaynarıyla kapatılan şişeler tezgaha ters çevrilir….ve soğuyunca düz bir şekilde saklayacağınız bir yere koyabilirsiniz….
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.