Evde Parke Nasıl Parlatılır İşte Formülü

  • 09 Ağustos 2015
  • 15.841 kez görüntülendi.

Doğal görünümlerinin etkisiyle bulundukları ortama sıcak ve estetik bir görünüm katan ahşap parkeler ısı yalıtımı açısından oldukça kullanışlıdır. Düzenli temizlendiği ve bakımı yapıldığı takdirde, yıllarca ilk günkü görünümünü koruyabilir. Eğer parkeleriniz parlaklıklarını yitirmişse birkaç uygulamayla eski görünümüne kavuşturabilirsiniz.

• Kuru bir bez ya da elektrikli süpürge makinesi ile parke üzerindeki tozu alın. Yüzeyin çizilmemesi için makineye fazla baskı uygulamayın.

• Parke temizliği için üretilen ahşap temizlik ürünlerini, üzerindeki kullanım talimatlarına göre uygun olan miktar kadar silme suyuna ekleyin.

• Parkeye zarar vermeyecek ve çizmeyecek bir bezi hazırlanan su içerisinde yıkayın, ancak bezin çok iyi sıkılmış olması lazım. Bezde bırakılan fazla miktardaki su, ahşaba zarar verir ve daha çabuk yıpranmasına neden olur. Ahşap üzerinde su kaldıysa kuru bir bez ile suyu alın.

• Silme suyuna katılan az miktardaki arap sabunu veya sirke de ahşap parkeleri temizler ve parlak bir görünüm elde etmelerini sağlar.

• Zeytinyağı, parkeleri parlatmada kullanılan ideal ve rahat uygulanabilir yöntemlerden biridir. Bir miktar pamuğun üzerine, fazla olmamak şartıyla zeytinyağı dökün ve parkeleri ovalayın. Zeytinyağının fazla döküldüğü zaman kayıp, düşmelere sebep olabileceğini unutmayın.

• Ahşap parkeler, sistre adı verilen zımparalama işlemi ile de parlatılır. Parke önce kırklık zımpara ile silinir. Bu şekilde ahşap üzerindeki yıpranmış bölümler temzlenir. Sonra altmışlık zımpara ile zımparalama işlemi tekrar edilir. Parkelerin açılan kısımlarına macun eklenir ve kuruduktan sonra yüz yirmilik zımpara ile bir kez daha zımparalama yapılır. Son işlem olarak ahşap parke yüzeyine cila uygulanır. Parke ilk günkü görünümünü sağlar ve parlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. cemilo dedi ki:

    Gümüşhane merkezden ben cemilo. Selam herkese web sitesi inan ki iyi, linkedinde paylaştım 09-10-2017 18:41:19

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bilgievim.net