İsmini insanlardan almış olan mucizevi bitki

İnsanların belkide çok nadir gördüğü ama faydalarının saymakla bitmediği muhteşem mucizevi bir bitkiyi sizlere tanıtmak istiyoruz.

Güzel avrat otu, ismini ülkemizdeki insanlardan almıştır. Görünüşü itibariyle yaban mersinine benzeyen bu bitki sağlık açısından oldukça faydalıdır. Güzel avrat otu insanlar tarafından çeşitli hastalıklarda kullanılmaktadır. Güzel avrat otu nedir, ne gibi faydaları vardır sorularının cevaplarını birazdan vereceğimiz bilgilerden alabilirsiniz

Güzel avrat otu patlıcangiller familyasında yer almaktadır. 180 cm boyuna kadar ulaşan bu bitki tadı güzel olan hoş kokulu bir bitki türüdür.

Güzel avrat otu nerelerde yetişir?
Güzel avrat otu sıcak ve ılıman bölgelerde yetişir. Özellikle mayıs ve ağustos aylarında çiçek açar. Daha sonra açmış olduğu çiçekler, meyvelere dönüşür. Genellikle korularda ve ormanlık alanlarda yetişir.

Güzel avrat otu nasıl bir bitkidir?
Güzel avrat otu, boyu 180 cm hatta 600- 200 cm arasında bile olabilir. bu bitki dikenli ve geniş yapraklı bir bitkidir. Çiçekleri mor renklidir ve zaman içerisinde çiçekler mor meyvelere dönüşür. Yaprakları ise sivri ve yumuşaktır.

Güzel avrat otu Türkiye’de hangi bölgelerde yetişir?
Güzel avrat otu, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi ile Güney’de Toroslar bölgesinde yetişir.  Güzel avrat otu bitkisi tıpta ilaçlarda kullanılmaktadır.  Özellikle yapraklarından kimyasal Ağrı kesici ilaçlar yapılıyor.

Güzel avrat otunun faydalarına geçmeden önce şunu belirtmemizde fayda var. Güzel avrat otu, amatör kullanımlar için oldukça sakıncalıdır. Bu bitki tıpta ilaçlar için kullanıldığından fazlası alındığı takdirde ölüme bile sebebiyet verebilir.

Güzel avrat otu kontrollü şekilde alındığında sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayabilir.

Güzel avrat otunun faydaları şu şekildedir…

Ağrı kesici özelliği vardır 
Bu bitkinin ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.  O yüzden genellikle insanlar tarafından ağrı kesici olarak kullanılır. Ancak kullanıma hazır olabilmesi için bir takım tıbbı işlemlerden geçmesi gerekir. Aksi taktirde zehirlenmenize neden olabilir.
Diş eti iltihabını anında keser 
Güzel avrat otu iltihaplanmaları önleyici etkisiyle de bilinmektedir. Bu bitki orta kulak iltihaplanmasına, diş eti iltihaplanmasına ve bademcik iltihaplanmasına oldukça iyi gelir.
Mide ülser gastritte tedavi edici 
Mide sorunları arasında özellikle gastrit, ülser gibi problemlerde bu mükemmel bitki çok büyük faydalar göstererek bu hastalıkları ortaya çıkardığı etkilerden yararlanabilirsiniz.
Parkinson hastalığında etkili
Güzel avrat otu Parkinson hastalığında ortaya çıkan olumsuz etkileri de azaltıyormuş.
Astım nöbetlerine iyi gelir
Özellikle nefes darlığı problemi olanlarda ve astım krizi yaşayanlara iyi geldiği bilinmektedir.
Bağırsakları temizler 
Bağırsakları temizleyerek oradaki kolikleri yok etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Güzel avrat otu nasıl kullanılmalıdır?
Güzel avrat otunun meyvesi kesinlikle kullanılmaz. Çünkü meyvesinde zehir bulunduğu söylenmektedir. Bu nedenle güzel avrat otunun yapraklarından yararlanılmaktadır. Güzel avrat otunun evde kullanılması son derece tehlikeli olabilir.  Evde kontrolsüz kullanıldığı takdirde ortaya şu gibi belirtiler çıkabilir;
Baş ağrısı
Kusma
İshal
Aşırı halsizlik halisülasyonlar görme gibi belirtiler kendini gösterebilir.

Güzel Avrat Otu Videosu;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. güzel bayan. fatma turan dedi ki:

  Bir kadın portal ancak bu kadar güzel olur çok teşekkürler

 2. fetiye dedi ki:

  Bir kadın portal ancak bu kadar güzel olur çok teşekkürler

 3. takipçi bayan dedi ki:

  Merhaba anlatım çok iyi çok faydalı bilgi teşekkür ederim

 4. Hülya AKÇA dedi ki:

  site çok güzel herşeyi bulabiliyorum

 5. Fetiye AÇ dedi ki:

  SLM çok teşekkür ederim.

 6. yaşlı teyze dedi ki:

  SLM çok teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.