Taş Gibi Kavonozda Yoğurt Mayalamar Resimli Anlatım

 5MALZEMELER

  • 2,5 litre sut
  • 1 kaşık yoğurt (ben önceki yaptığım yoğurdumdan mayamı kullandım, Sizde organik yoğurt yoksa hazır yoğurdunuzun sulu olmayan kısmından kullanın. Süzme yoğurt tarzında bir kıvamlı yoğurt olmalı)
  • Öncelikle tenceremize sudan geçiriyoruz, içerisine sütümüzü ekliyoruz. Sütümüzün içerisine fincan tabağı koyup ocağın altını yakıyoruz. Bu işlem sütümüzün taşmasını engelleyecektir. Hatta bununla ilgili yine kendi sayfaamda paylastigim süt nasil tasmaz?tarifinden yararlanabilirsiniz.Sütünüzü tencerenize bıraktığınız andaki seviyeye bakınız. İlk baştaki seviyeden bir parmak aşağıya düşünceye kadar süt kaynatma işlemine devam ettirmelisiniz. Sütün içerisinde bulunan suyun buharlaşıp yok olmasını sağlamalısınız. Çok fazla kaynatmadığınız zaman yoğurdunuz sulu olacaktır. Kaynama işlemi bittikten sonra sütten kepçe yardımıyla kavanozlara boşaltalım. Kavanozları mayalayacak ayarlayacağınız yere götürün. Sabitleyin. Çünkü mayalandıktan sonra hareket edilmesi iyi olmuyor.
  • Hatta ben kavanozların altına sofra bezi seriyorum. Bu şekilde ısı kaybı olmuyor. Alttanda sütün ısı kaybını korumuş oluyoruz. Yerine yerleştirilen kavanozlar ara ara mayalanma ısısına geldi mi diye bakılmalıdır. Mayalanma ısısına geldiğini küçük parmağımızı kavanozun tam ortasına batırarak içimizden 10′ a kadar sayabiliyorsak. Yani parmağımız ısıya dayanabiliyorsa 10 sn ye kadar (yalnız sayarken 7 den sonra parmağınızda ısırıklar hissedilmeye başlanmalı. İşte o an doğru zamandır yakalayın:) Diğer türlü süt ılık olmuş olur. Ve istenilen neticeyi elde etmiş olamayız.
  • Tam kıvamına gelen sütün içerisinden 1 kaşık süt alıp maya yapacağımız 1 çorba kaşığı yoğurdumuzun içine koyup bir kasede karıştırıyoruz ve homojen bir hale gelmesini sağlıyoruz. Sonrasında her kavanozun içine bir tatlı kaşığı maya ekleyip 5-6 tur karıştırınız amaç mayanın her noktaya yayılmasını sağlamak. Mayalama işlemi bittikten sonra delikli süzgeç ile kavanozların üzerine kapatın ve etrafını güzelce bir bezle sarın. Yalnız eleğin en tepe kısmı açık kalmalı ki buhar yapıp sulanmasın. 2 bir bez daha üzerine atılmalıdır. İşte o 2. bezle her yanı sarılmalı. Resimlerde paylaştım açıklayıcı olacaktır. Ben gece 12 de mayalayıp sabah 8 de buzdolabına koyuyorum. Buzdolabında da 1 gece tam olarak bekleyince karşınızda taş gibi tamamen organik vede tadına doyulmaz bir lezzetle buluşmuş oluyorsunuz. Hadi bakalım herkes kendi yogurdunu yapsın vede daha sağlıklı olsun;) Afiyet bal olsun hanımlar.
  • 2 3 4 5 6 7
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.